• امروز : سه شنبه - ۵ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 25 June - 2024

طرح جنجالی حمل و نقل عمومی رایگان در مشهد بلاتکلیف ماند

  • کد خبر : 1816
طرح جنجالی حمل و نقل عمومی رایگان در مشهد بلاتکلیف ماند
طرح حمل و نقل عمومی رایگان در هشتاد و دومین جلسه علنی شورای شهر مشهد بررسی شد که کلیات آن پس از جنجال فراوان بین اعضا رای آورد، اما چگونگی و جامعه هدف آن بلاتکلیف ماند.

به گزارش وطن شهر و به نقل از ایرنا، طرح حمل و نقل عمومی رایگان روز دوشنبه در هشتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد بررسی شد.

نائب رییس شورای شهر مشهد و ارائه دهنده طرح حمل و نقل عمومی رایگان در خصوص این طرح اظهار کرد: طرح حمل و نقل عمومی رایگان به منظور خدمت به مردم و براساس قوانین و مقررات بالا دستی تدوین و ارائه شده است.

موسی الرضا حاجی بگلو با بیان اینکه یک سوم از هزینه بلیت اتوبوس از جیب مردم پرداخت می شود، افزود: مابقی برعهده شهرداری و دولت است، در این طرح فقط قرار است سهم مردم حذف شود.

وی گفت: درآمد اتوبوسرانی از محل پرداخت کرایه اتوبوس در سال ۲۰۰ میلیارد تومان است که برای شهرداری رقم زیادی نیست، مگر شهرداری مانده این مبلغ است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: شهرداری مشهد در سال ۷۰۰ میلیارد تومان به بخشهای مختلف استان کمک می کند و مشکلی ایجاد نمی شود، پس با چه توجیهی می گویند با حذف این ۲۰۰ میلیارد تومان دچار مشکل خواهند شد.

وی با اشاره به لزوم ورود به تحقیق و تفحص از اتوبوسرانی، بیان کرد: شهرداری باید مدیران درآمدی داشته باشد اما متاسفانه مدیران بیشتر هزینه ای هستند.

حاجی بلگو خاطر نشان کرد: قرار است مناقصه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای تامین “من کارت” توسط شهرداری برگزار شود، با رایگان شدن حمل و نقل عمومی این مناقصه را می توان حذف کرد.

وی افزود: هم اینک ۶ میلیون من کارت برای ۸۰۰ هزار نفر در شهر مشهد توزیع شده است، این در حالی است که مواد اولیه تولید من کارت از چین تهیه می شود و برای هر من کارت ۸۰ هزار تومان توسط شهرداری هزینه می شود، مدیریت در این بخش هزینه است یا مدیریت درآمد؟

حاجی بگلو تاکید کرد: با نگاه خدمت به مردم نه تنها اتوبوسرانی و مترو بلکه پروانه‌های ساختمانی در حاشیه شهر را نیز می توان رایگان کرد.

طرح از دستور خارج شود

شهردار مشهد نیز در این نشست اظهار کرد: آرامش روانی، حفظ کرامت و آسایش مردم خط قرمز شهرداری است.

محمد رضا قلندر افزود: در جریان اجرای این طرح تامین مالی مهم است اما کمترین اهمیت را دارد، همانگونه که یارانه پرداخت نشده دولت را پرداخت می کنیم توان تامین اعتبار برای پرداخت سهم مردم را نیز داریم.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مدیریت شهری مخالف خدمت رسانی بهتر به مردم نیستیم، در حوزه اتوبوسرانی مخالف ارائه حمل و نقل رایگان نیستیم اما باید این طرح به صورت کارشناسی بررسی شود، رایگان شدن اتوبوسرانی مشهد بدون تامین زیرساختها منجر به افزایش سر فاصله زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه و افزایش نارضایتی مردم می شود.

شهردار مشهد تاکید کرد: تصویب طرح رایگان شدن حمل و نقل عمومی کاری ندارد، اما برگرداندن یک مصوبه تبعات زیادی برای شورای شهر و مدیریت شهری دارد.

وی گفت: این طرح باید با موافقت اعضای شورا از دستور کار خارج و در مرکز پژوهشهای شورا و شهرداری بررسی و تبعات مثبت و منفی آن ارزیابی شود تا توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد.

قلندر افزود: همچنین در گام اول، این طرح باید برای اقشار خاص اجرا شود و سپس توسعه یابد.

معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز گفت: هم اینک وضعیت اقتصادی شهرداری مناسب نیست و شهرداری اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی برای خرید اتوبوس طی مذاکره انجام شده را نداشته است.

سید خلیل منبتی افزود: هم اینک از ۱۰ شرکت خصوصی فعال در ناوگان اتوبوسرانی مشهد ۲ شرکت ورشکسته شده است.

وی گفت: همچنین ۸۰ درصد از تماس شهروندان با مرکز ۱۳۷ شهرداری در اعتراض به سرفاصله اتوبوس ها است لذا تامین اتوبوس و افزایش کیفیت خدمات به جای حمل و نقل رایگان رفاه بیشتری برای مردم ایجاد می کند.

زیرساختهای اجرای طرح حمل ونقل رایگان فراهم نیست

رییس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهار کرد: در این طرح باید بررسی شود اولویت برای مردم حمل و نقل رایگان است؟ یا آنها به افزایش کیفیت اتوبوسها و توسعه ناوگان اهمیت می دهند.

حمید ضمیری افزود: با رایگان شدن ناوگان اتوبوسرانی مشهد، آیا ناوگان پاسخگوی افزایش تقاضا خواهد بود، همچنین درآمد اتوبوسرانی از چه محلی باید تامین شود؟

دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز  گفت: براساس مصوبه شورا، در طول سال ۳۱ روز به عنوان روزهای استفاده رایگان از حمل و نقل عمومی برای شهروندان وجود دارد که باید نتیجه آن، حجم سفر و میزان اثرگذاری در استقبال شهروندان از طرح حمل ونقل رایگان آنالیز و مشخص شود.

مجید طهوریان عسکری افزود: میزان تاثیرگذاری رایگان شدن اتوبوسرانی در سایر مدلهای حمل و نقل و توقع مردم از شهرداری برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی باید مشخص شود.

مجید نژاد حسین دیگر عضو شورای شهر مشهد نیز گفت: چرایی اجرای طرح باید مشخص شود، با رایگان شدن حمل و نقل عمومی سهم و پرداختهای شرکتهای بخص خصوصی چگونه صورت می گیرد؟

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهار کرد: صحن علنی شورا محل تصمیم گیری‌های راهبردی است و تصمیمات باید مبنای کارشناسی داشته باشد.

مهدی ناصحی افزود: برای توسعه حمل و نقل عمومی باید در حد اختیار و وظیفه اقدام کنیم، کمتر از هفت درصد هزینه تمام شده اتوبوسرانی توسط مردم پرداخت می شود، اقدامی که برای تامین اعتبار ۹۳ درصد دیگر صورت می گیرد برای این هفت درصد نیز می توان انجام داد.

فرسودگی بالای ناوگان اتوبوسرانی مشهد

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد نیز اظهار کرد: باید بررسی شود آیا خواست مردم رایگان شدن اتوبوس است، در حالیکه حجم تقاضاهای مردمی در تماس با مرکز ۱۳۷ شهرداری نشان می دهد کیفیت خدمات و کیفیت ناوگان اولویت مردم است.

ایمان فرهمندی افزود: با اصل موضوع رایگان شدن خدمات اتوبوسرانی مخالف نیستیم، اما زیر ساختهای کار فراهم نیست.

وی اضافه کرد: با رایگان کردن خدمات ناوگان اتوبوسرانی مشهد، ۳۲۸ میلیارد تومان درآمد از محل درآمدهای نقدی شهرداری کاهش می باید که این مبلغ برای اجرای پروژه های عمرانی مبلغ اثرگذاری است.

فرهمندی بیان داشت: وضعیت ناوگان اتوبوسرانی مشهد از سایر کلانشهرها بهتر است اما وضعیت ناوگان در مقایسه با نیاز شهر نامناسب است، متوسط سن ناوگان ۱۰ سال است و حداقل نیمی از ناوگان، فرسودگی بالا دارند و سرفاصله‌ها افزایش یافته که عتراضات زیادی را به همراه دارد.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: هم اینک تعداد اتوبوسهای پاسخگوی تقاضا نیست، با این طرح به فکر افزایش مسافر هستیم چگونه می خواهیم پاسخگویی کنیم؟

حسن موحدیان افزود: با رایگان کردن حمل و نقل عمومی نمی توان برای ترغیب مردم به استفاده از این ناوگان اقدام کرد، تا خودرو ارزان و بنزین گران نشود، این تغییر رفتار ایجاد نمی شود.

وی خاطر نشان کرد: هزار و ۷۰۰ دستگاه اتوبوس در مشهد فعال است و عمر ناوگان بالای ۱۰ سال است، چگونه می توانی با این وضعیت خدمات رایگان ارائه دهیم؟

وی گفت: شهروندان تاکنون برای کرایه هزار و ۲۰۰ تومانی اتوبوسرانی اعتراضی نداشته اند اما برای ازدحام اتوبوس و فرسودگی ناوگان اعتراض دارند.

در پایان با رای اعضای شورای اسلامی شهر، کلیات طرح «عدم دریافت کرایه خدمات حمل‌ونقل عمومی در سازمان اتوبوسرانی از شهروندان و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی به منظور جبران هزینه‌های آن»، با لحاظ تبصره های مربوطه مصوب شد.

این در حالی است که تبصره های آن که از شرایط اصلی مصوبه است، در جلسه آینده شورای شهر مشهد بررسی خواهد شد.

لینک کوتاه : https://vatanshahr.ir/?p=1816
 

برچسب‌ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.